„Reikšmė kalboje ir kultūroje“ („Znaczenie w języku i kulturze”)

Termin: 23.09.2016 - 24.09.2016
Witryna internetowa: www.jablonskis2016.flf.vu.lt

W dniach 23–24 września zapraszamy na międzynarodową konferencję naukową „Reikšmė kalboje ir kultūroje“ („Znaczenie w języku i kulturze”) w ramach odbywających się już cyklicznie konferencji dedykowanych pamięci Jonasa Jablonskisa.

 

Konferencje dedykowane pamięci litewskiego językoznawcy Jonasa Jablonskisa, organizowane są na przemian przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wileńskiego (Vilniaus universiteto Filologijos fakultetas) i Instytut Języka Litewskiego (Lietuvių kalbos institutas) i odbywają się od 1993 r. W tym roku po raz pierwszy w historii konferencji uwaga koncentrować się będzie na zagadnieniach z zakresu semantyki w dawnych tekstach (litewskich i łotewskich), gwarach, w języku literackim oraz na styku języka i kultury. Celem konferencji „Reikšmė kalboje ir kultūroje“ jest przede wszystkim stworzenie okazji do spotkania i wymiany poglądów między badaczami o dorobku międzynarodowym oraz młodymi lingwistami, zajmującymi się zagadnieniami z dziedziny semantyki.

W konferencji uczestniczyć będzie 69 badaczy z różnych krajów: Austrii, Czech, Włoch, Łotwy, Polski, Litwy, Rosji, Szwecji, Szwajcarii i Niemiec. W trakcie konferencji obradować oni będą w 4 sekcjach:

  • Sekcji języka literackiego;
  • Sekcji dialektologicznej;
  • Sekcji etnolingwistycznej;
  • Sekcji tekstów dawnych.

 

Zaproszeni na konferencję prelegenci są uznanymi naukowcami z Litwy i zagranicy, m.in.: prof. dr habil. Jerzy Bartmiński (Lublin), Pietro Umberto Dini (Pisa), prof. dr habil. Danguolė Mikulėnienė (Wilno), doc. dr. Antanas Smetona (Wilno).

 

Konferencję dedykowaną pamięci Jonasa Jablonskisa wspierają Lietuvos mokslo taryba (Rada Nauki Litewskiej) oraz VU Filologijos fakultetas (Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wileńskiego).

 

Więcej informacji znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej http://www.jablonskis2016.flf.vu.lt/

Data opublikowania: 21.09.2016
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski