Hiperbola w utworach pisarzy amerykańskiego Południa

Projekt badawczy Hiperbola w utworach pisarzy amerykańskiego Południa, realizowany w Instytucie Filologii Angielskiej UJ w latach 2017-2019, jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki (OPUS 2016/23/B/HS2/01207)

Opis projektu

Celem projektu jest dokonanie retorycznej analizy wybranych powieści, opowiadań i  dramatów wywodzących się z amerykańskiego Południa. Prowadzone w projekcie badania mają prowadzić do ustalenia figuratywnego wykładnika regionalnej "Południowości" owych tekstów.  Literatura Południa,  wyrosła z obszaru USA charakteryzującego się  rasizmem, przemocą i silnym  konserwatyzmem, stanowi niezwykle ciekawy i rozpoznawalny odłam literatury amerykańskiej. Odzwierciedla ona skomplikowane nastroje społeczne i konflikty rasowe,  które w okresie Wielkiego Kryzysu, tzn. na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych ubiegłego stulecia, stały się szczególnie powszechne na tzw. obszarze dawnej Konfederacji. Dramaty, opowiadania i powieści  analizowane w projekcie związane są właśnie z tym okresem, a ich autorzy: Flannery O'Connor, Carson McCullers, Tennessee Williams, Katherine Du Pre Lumpkin, Lilian Smith, Harper Lee oraz William Faulkner, określani mianem twórców Południowego  Gotyku, interesowali się głównie groteską, tematyką wykluczenia oraz przemocą. Przyjęta w projekcie perspektywa interpretacyjna zakłada, że większość elementów składowych analizowanych tekstów bazuje na toposie przesady oraz retorycznej tropie hiperboli.

Wyniki projektu:

Wynikiem prac badawczych prowadzonych w ramach projektu jest monografia Michała Choińskiego pt. Southern Hyperboles: Metafigurative Strategies of Narration, która ukazała się w 2020 r. nakładem wydawnictwa Louisana State University Press.

Więcej informacji na temat książki: https://lsupress.org/books/detail/southern-hyperboles/

Konferencje:

Wyniki prac prowadzonych w ramach projektu były też prezentowane na następujących konferencjach w Polsce i za granicą:

• 64rd European Association for American Studies Conference, 4-7.05.2018, University of London (Wielka Brytania), (referat)
  • Migrants, Visitors, Invaders of the American South and the Southwest Conference, 20-22.09.2019, Łódź, Uniwersytet Łódzki, (referat)
  • International Association for Literary Semantics Symposium, 18-20.10.2018, Kraków, Uniwersytet Jagielloński, (referat)
  • Polish Association for American Studies, 20-26.10.2018, Łódź, Uniwersytet Łódzki (referat)
  • Transhumanizm 2.0 – Idee, Strategie, Wątpliwości, 19-20.01.2019, Warszawa, Uniwersytet Warszawski (udział w panelu dyskusyjnym)
  • Southern Disruptions – The Southern Studies Forum, 3-5.04.2019, Odense (Dania), University of Southern Denmark, (referat)
  • Southern Encounters, 10.05.2019, Kraków, Uniwersytet Jagielloński, (referat)
  • Narratives of the American South, 15.05.2019, Lublin, Katolicki Uniwersytet Lubelski, (referat)
  • The Second Faulkner Colloquium, 30.05.2019, London (Wielka Brytania), University of London, (referat).

Wykłady gościnne:

• 3 grudnia 2018 r. Uniwersytet Warszawski, PL
  • 17 września 2019 r.  Piedmont College, Demorest (GA), USA
  • 19 września 2019 r.  University of South Carolina, Columbia (SC), USA
  • 8 października 2019 r. Stalem State University, Salem (MA), USA

Warsztaty ze studentami:

• 20 września 2019 r. University of South Carolina, Columbia (SC), USA
  • 23 września 2019 r. College of Charleston, Charston (SC), USA

O projekcie w mediach:

Zespół badawczy

• dr Michał Choiński (kierownik projektu)

Michał Choiński: michal.choinski@uj.edu.pl