Prezydent Chorwacji z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

27 stycznia 2016 r. Uniwersytet Jagielloński odwiedziła prezydent Republiki Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.

Prezydent została powitana w Collegium Maius przez rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka, któremu towarzyszyli m.in. prorektorzy Piotr Laidler i Stanisław Kistryn oraz dziekan Wydziału Filologicznego Prof. Elżbieta Górska, a także dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej dr hab. Magdalena Dyras. Obecni byli również przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych.

Wizyta rozpoczęła się od zwiedzenia Auli Jagiellońskiej i Skarbca, podczas którego za przewodnika służył dyrektor Muzeum UJ prof. Krzysztof Stopka. Następnie w Stubie Communis odbyło się uroczyste wręczenie prezentów. Prezydent Chorwacji podarowała Uniwersytetowi Jagiellońskiemu zestaw książek dla biblioteki Instytutu Filologii Słowiańskiej, natomiast rektor UJ wręczył jej replikę pieczęci majestatycznej Kazimierza Wielkiego przywieszonej do dyplomu fundacyjnego Uczelni z 1364 r. Następnie, w obecności dziennikarzy, Kolinda Grabar-Kitarowicz dokonała wpisu do księgi pamiątkowej Collegium Maius. Oficjalną część wizyty zakończyło wysłuchanie melodii odegranych przez słynny zegar na dziedzińcu Collegium Maius.

Kolinda Grabar-Kitarović urząd prezydenta Chorwacji objęła w lutym 2015 r., po wyborach, w których pokonała dotychczasowego prezydenta Ivo Josipovicia. Wcześniej sprawowała m.in. funkcję ministra ds. integracji europejskiej oraz ministra spraw zagranicznych.

Galeria zdjęć na stronie Portalu UJ

Data opublikowania: 01.02.2016