HERA JRP - finansowanie badań międzynarodowych

HERA JRP to międzynarodowy program badawczy adresowany do humanistów, fundowany przez 20 organizacji finansujących badania naukowe w Europie oraz Komisję Europejską. Celem programu jest inicjowanie współpracy naukowców z różnych europejskich ośrodków badawczych oraz zwrócenie uwagi na społeczne, kulturowe oraz polityczne problemy i wyzwania współczesnej Europy. Konkursy ogłaszane przez HERA JRP są przeznaczone dla naukowców z krajów, które zgłosiły akces do programu. W 2009 r., jeszcze przed przystąpieniem Polski do konsorcjum, ogłoszono jeden konkurs, w ramach którego humaniści starali się o finansowanie projektów z 2 obszarów tematycznych: Dynamika kultury: dziedzictwo i tożsamość oraz Humanistyka jako źródło kreatywności i innowacji.

W październiku 2011 r. ogłoszono wstępne wytyczne do drugiej edycji konkursu, zatytułowanego „Spotkania kulturowe" (Cultural encounters), do którego nabór wniosków rozpocznie się w lutym 2012. Podobnie jak w poprzedniej edycji HERA JRP o finansowanie będą się mogły starać projekty realizowane przez zespoły z co najmniej 3 różnych krajów. Łączny planowany budżet środków przeznaczonych na granty badawcze to ponad 18 milionów euro, w tym 6 milionów pochodzących ze środków Komisji Europejskiej. Wysokość środków przekazywanych do wspólnego budżetu przez poszczególne agencje finansujące badania jest zależna od krajowych nakładów na naukę, i w przypadku Polski wyniesie około 300.000 euro. Zadania zespołów realizowane w projektach zakwalifikowanych do realizacji przez międzynarodowy panel ekspertów, będą finansowane z puli przekazanej programowi HERA JRP przez konkretną krajową agencję finansującą badania. W sytuacji gdy ta pula okaże się niewystarczająca do pokrycia kosztów działalności uczonych z danego kraju w projektach, które otrzymały rekomendację ekspertów, wówczas zespoły takie otrzymają wsparcie ze środków Komisji.

Do konkursu mogą być składane projekty podejmujące kwestie teoretyczne, a także koncentrujące się na bardziej szczegółowych zagadnieniach. Program zakłada analizę idei spotkań kulturowych w aspekcie przestrzennym oraz temporalnym (w jego współczesnych przejawach, a także w perspektywie historycznej).

Projekty mogą czerpać z nauk takich jak: historia, literatura, studia kulturowe, historia sztuki, filologia i językoznawstwo, antropologia, filozofia i psychologia. Szczególnie zalecane jest łączenie aspektów teoretycznych i praktycznych. Mimo że projekty powinny obejmować przede wszystkim nauki humanistyczne, dopuszcza się również sięganie do innych obszarów nauki.

Więcej informacji na stronie internetowej Narodowego Centrum Nauki: http://www.ncn.gov.pl/wspolpraca-zagraniczna/konkurs-hera

Strona programu HERA - http://www.b2match.eu/hera2012/participants/new

Data opublikowania: 28.11.2011
Osoba publikująca: Bartosz Gołąbek