Wybrano Dziekana Wydziału Filologicznego UJ na kadencję 2016-2020

Dr hab. Elżbieta Górska, prof. UJ została wybrana na funkcję Dziekana Wydziału Filologicznego na kadencję 2016-2020.

Wybory Prodziekanów odbędą się w dniu 28 kwietnia.

Elżbieta Górska jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, była profesorem wizytującym w Instytucie Języka Angielskiego na Uniwersytecie Śląskim (w latach 2000-2012), specjalizuje się w zagadnieniach językoznawstwa arabskiego, głównie gramatyki i leksykologii, zajmując się przy tym problematyką przekładu i dydaktyki języka arabskiego.

Oprócz licznych artykułów, opublikowała trzy monografie z dziedziny składni arabskiej (Multiattributive Nominal Phrases in Modern Written Arabic, 1991; Studium kontrastywne składni arabskich i polskich współczesnych tekstów literackich, 2000 oraz Intensyfikacja treści we współczesnym arabskim języku literackim, 2015), a jako współautorka – monografię na temat nauczania języka arabskiego w polskich uniwersytetach (Dydaktyka języka arabskiego – z M. Skoczkiem i A. Hasanem, 1999) oraz podręczniki dla studentów filologii arabskiej (m.in. Chrestomatia arabskich tekstów specjalistycznych – z A. Czapkiewiczem, 1982, Współczesny język arabski – z A. Hasanem, 2002).

Wielokrotnie zapraszana na wykłady do krajów arabskich, w latach 2004-2005 występowała m.in. w Akademii Języka Arabskiego w Damaszku (Syria), na uniwersytetach w Damaszku, Bejrucie (Liban), Adenie i Sanie (Jemen), gdzie cykl tych wykładów został opublikowany w języku arabskim. Jako wieloletni dyrektor Fundacji Arabistycznej im. A. Czapkiewicza (1991-2011) jest współredaktorem serii wydawniczej materiałów konferencyjnych z sesji naukowych organizowanych cyklicznie przez tę Fundację.

Od 1997 roku wchodzi w skład Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego.

Od 2003 zasiada w Radzie Redakcyjnej czasopisma „Studia Arabistyczne i Islamistyczne".

Od 2005 roku członek Komitetu Orientalistycznego Polskiej Akademii Nauk.

W latach 2005 – 2008 konsultant, a od 2009 członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej Ministerstwa Sprawiedliwości do przeprowadzania egzaminów na tłumacza przysięgłego z języka arabskiego.

Przez dwie kadencje (2005-2008 i 2008-2012) pełniła funkcję Prodziekana ds. dydaktyki Wydziału Filologicznego UJ, a latach 2012-2016 Dziekana Wydziału Filologicznego UJ.

Data opublikowania: 25.04.2016
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski