Instytut Orientalistyki zainaugurował 97. rok akademicki

Z udziałem rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka, dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Elżbiety Górskiej, prof. UJ, dyrektor Instytutu Orientalistyki UJ prof. Barbary Michalak-Pikulskiej oraz wiceminister spraw zagranicznych dr Joanny Wroneckiej odbyła się inauguracja roku akademickiego 2016/2017 w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (IO UJ). Uroczystość miała miejsce 3 października w auli Collegium Novum.

- Uniwersytet Jagielloński stanowi nie tylko symbol ciągłości państwa, ale czyni z Krakowa jeden z najważniejszych i najlepszych ośrodków edukacyjnych w kraju. Dzisiejszy świat stawia nas wobec nowych wyzwań. Zglobalizowana rzeczywistość sprawia, że szczególnego znaczenia w dyskursie współczesności nabiera dialog międzykulturowy. W tej właśnie perspektywie Instytut Orientalistyki odgrywa wyjątkową rolę. Kraje Afryki i Azji zaliczają się do grona najistotniejszych graczy na mapie dzisiejszego świata. Posiadając ambicje pełnego uczestnictwa w społeczno-kulturowych przemianach współczesnego świata, nie możemy wyłącznie zadowolić się przetworzeniem wyników studiów prowadzonych w zachodnich ośrodkach, ale musimy w nich uczestniczyć. Stąd niezbędne jest poznawanie języków i kultur orientalnych - podkreśla prof. Barbara Michalak-Pikulska.

Podczas uroczystości został wygłoszony tradycyjny wykład inauguracyjny. W tym roku gościem specjalny był profesor Stefano Trinchese z Universita di Chieti w Włoszech, który mówił o turecko-włoskich stosunkach w XX wieku. Na zakończenie zastępca dyrektora ds. studenckich dr Tomasz Majtczak zaprezentował działające w IO UJ koła naukowe.

Instytut Orientalistyki UJ powstał 1 czerwca 1972 roku w drodze przekształcenia Katedry Filologii Orientalnej. Jego twórca i pierwszy dyrektor prof. Tadeusz Lewicki stworzył jednostkę naukową o szerokim zakresie badawczym, obejmującym języki, kraje i kultury od Dalekiego Wschodu po zachodnią i południową Afrykę. Dziś w strukturze IO UJ znajdują się: Katedra Arabistyki, Katedra Turkologii, Pracownia Interdsycyplinarnych Badań Euroazjatyckich, Pracownia Studiów Kurdyjskich, Zakład Języków i Kultur Indii i Azji Południowej, Zakład Iranistyki oraz Zakład Japonistyki i Sinologii. Instytut prowadzi 5 kierunków studiów I i II stopnia w trybie stacjonarnych (arabistyka, indologia, iranistyka, japonistyka, turkologia) oraz 2 kierunki na studiach I stopnia w trybie niestacjonarnym (cywilizacje Bliskiego i Środkowego Wschodu, cywilizacje Dalekiego Wschodu).

Zapraszamy do galerii zdjęć na stronach portalu uniwersyteckiego

Data opublikowania: 04.10.2016
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski