125 lat romanistyki w Uniwersytecie Jagiellońskim

W maju 2017 roku mija 125 lat od momentu powstania Katedry Filologii Romańskiej w Uniwersytecie Jagiellońskim. Z okazji tego jubileuszu Instytut Filologii Romańskiej UJ zorganizował międzynarodową konferencję naukową zatytułowaną "Przeszłość i teraźniejszość: spotkanie idei" (Le passé et le présent: rencontre des idées).

 

Dwudniowe obrady rozpoczęły się 29 maja w Auditorium Maximum UJ. Bierze w nich udział siedemdziesięciu badaczy, w tym trzydziestu z zagranicy, z krajów takich jak Francja, Belgia, Maroko, Rumunia, Finlandia, Bułgaria, Litwa, Łotwa i Ukraina. W otwarciu konferencji udział wzięli m.in. konsul Republiki Francuskiej Frédéric de Touchet, delegat rządu Walonii-Brukseli Franck Pezza oraz rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

- W obecnych, niespokojnych czasach, ważne jest, by w pełni zrozumieć potencjał cywilizacyjno-kulturalny Europy Zachodniej, który przez wieki mocno oddziaływał na nasz region i kraj. Waszą rolą jest pokazywać go nam poprzez język, literaturę, historię sztuki. Jest to kluczowe dla utrzymania europejskiej wspólnoty - mówił do uczestników spotkania rektor UJ.

Prowadzone w języku francuskim obrady będą się toczyły w trzech sekcjach: literackiej, językoznawczej i przekładowej.

Język francuski pojawił się w dydaktyce uniwersyteckiej już w XVII wieku, a w 1811 roku powołana została Katedra Języka i  Literatury Francuskiej na Wydziale Filozoficznym. Historia romanistyki we współczesnym rozumieniu, obejmująca badania naukowe i dydaktykę, rozpoczyna się formalnie w 1892 r., gdy utworzona zostaje Katedra Filologii Romańskiej. Na jej pierwszego profesora zostaje powołany Maksymilian Kawczyński.

Więcej o losach krakowskiej romanistyki można przeczytać TUTAJ.

Zapraszamy do galerii zdjęć na stronie portalu UJ

Data opublikowania: 31.05.2017
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski